Οι Απόκριες έφτασαν!

Με τα παιδιά της Β’ τάξης στο μάθημα της Θεατρικής Αγωγής ασχοληθήκαμε με το γνωστό παραμύθι της Ζωρζ Σαρή « Ο Αρλεκίνος».  Σχεδιάσαμε και ζωγραφίσαμε τον ήρωα. Δραματοποιήσαμε τις σκηνές και στο τέλος μάθαμε τα ήθη κι έθιμα της Αποκριάς.

Τσικνοπέμπτη

Την Πέμπτη Τσικνοπέμπτη 16/02/2023 το Δημοτικό Σχολείο Παραβόλας, όπως κάθε χρόνο, έτσι και  φέτος, θα διοργανώσει μια γιορτούλα για τους μαθητές μας  (τελευταίες ώρες). Με τη βοήθεια του Μορφωτικού – Πολιτιστικού Συλλόγου Παραβόλας (ψήσιμο στα κάρβουνα) και του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου (αγορά αναψυκτικών-σουβλάκια-ψωμί) όλα θα είναι δωρεάν για τους μαθητές.

Εγγραφές μαθητών Α τάξης

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Αγαπητοί γονείς , Σας κάνουμε γνωστό ότι:  Οι εγγραφές των μαθητών για την Πρώτη (Α’) τάξη του σχολικού έτους 2023-2024 θα γίνουν από Τετάρτη 1 μέχρι και Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023.  Στην Α’ τάξη γράφονται παιδιά που γεννήθηκαν από 1 Ιανουαρίου 2017 μέχρι και 31 Δεκεμβρίου 2017.  Για την εγγραφή απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά: 1. Αίτηση εγγραφής(παρέχεται από το Σχολείο). 2. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας (αυτεπάγγελτη αναζήτηση από το Σχολείο). 3. Επίδειξη βιβλιαρίου υγείας του μαθητή ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια. 4. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). 5. Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας (π.χ. : εκκαθαριστικό εφορίας ή… Διαβάστε περισσότερα

Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο

Σήμερα, Τρίτη 14/02/2023, οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης  του Δ.Σ. Παραβόλας, πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο της Παραβόλας. Εκεί, είδαν από κοντά αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν οι άνθρωποι τα παλιά χρόνια, ρούχα και παπούτσια που φορούσαν, αλλά και εργαλεία της καθημερινότητάς τους. Είχαν μια ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με την τοπική παράδοση και να γνωρίσουν επαγγέλματα και συνήθειες του παρελθόντος.

Κοπή πίτας

Τη Δευτέρα 30 Ιανουαρίου, μετά τον εκκλησιασμό για τον εορτασμό των Τριών Ιεραρχών, πραγματοποιήθηκε στο προαύλιο η κοπή πίτας για κάθε τάξη. Ο Σύλλογος Γονέων προσέφερε στους τυχερούς μαθητές κάθε τμήματος δώρα και όλοι μαζί απολαύσαμε την υπέροχη, ηλιόλουστη μέρα σε ευχάριστο κλίμα.